83_11


IMG_0258


IMG_0257


IMG_0256


IMG_0238


IMG_0267-8


IMG_3909


IMG_3900


IMG_3933


IMG_4738


IMG_4625


IMG_6349


IMG_6329


IMG_6561


IMG_4806


IMG_4930


IMG_4935


IMG_4784


IMG_4917


IMG_4920


IMG_4959


IMG_4924-5


IMG_4794-5


IMG_4825-6


IMG_4787-8


IMG_4833-4


IMG_4757


IMG_4758-9


IMG_4764-5


IMG_4895


IMG_4908-9


Trio Apartamenty, nazwa pretensjonalna (choć bywają daleko bardziej), a za nią kryje się spektakularny blok mieszkalny autorstwa niezawodnych JEMSów. Nowy budynek powstały na trójkątnej działce po salonie samochodowym (Renault?), wypełnia ją całkowicie i otwiera od południa kawałek dzielnicy, który wyrósł (i rośnie dalej) na terenach byłych bocznic kolejowych, zlikwidowanej zajezdni autobusowej "Inflancka”, oraz skupisk nieprzeniknionych chaszczy. Od stadionu Polonii do wylotu Duboisa, między Stawkami a Słomińskiego powstało wiele nowych budynków, z których dotychczas najwartościowsze skupiły się na nieukończonym jeszcze skrzyżowaniu Pokornej i Stawek, gdzie tkwi najwyższa część Trio.

Projektanci wyrzeźbili bryłę w sposób niebanalny. Zróżnicowanie wysokości poszczególnych pierzej, ukryte w nich "otwory” doświetlające trójkątne podwórze, wszytko to powoduję że uniknięto monotonii i jak się wydaje zapewniono maksimum możliwego komfortu mieszkańcom, jednocześnie wpasowując się w okolicę wraz z świeżo powstałymi, jak i mającymi dopiero powstać budynkami. Świetnie wykorzystano ostry narożnik, tworząc warszawski nowoczesny "Flatiron”. Elewacje kryte ciepłym w barwie kamieniem ukształtowano w sposób elegancki, ale nie posępny. Rozrysowano je rozbijając wielkie płaszczyzny na mniejsze segmenty po 3-4 piętra, używając przesunięte otwory okienne, jak i znowu większe segmenty spinane ciągami loggi – także poprzesuwanych względem siebie w kolejnych warstwach. Zdaje się to sugerować że całość jest złożona z takich gargantuicznych elementów niczym ściana z cegieł, a nie mamy do czynienia z monolitem. Dzięki temu nawet ściany o wielkich powierzchniach i przysadzista i niezbyt wybujała część wieżowa nie przytłaczają, ani nie nudzą. Choć to repertuar środków stosowany szerzej w wielu innych realizacjach, tutaj zaimplementowany wyjątkowo udolnie i bardzo harmonijnie. Rożnica pomiędzy dzisiejszym bohaterem, a szafami stawianymi np. w okolicy metra Wilanowska (ale także w wielu innych punktach miasta) to kontrast, którego nie są w stanie przenieść najnowocześniejsze monitory. Zawsze oczywiście sprzyjająca okolicznością jest ustalenie odpowiednich warunków przez gospodarza (samorząd) oraz nastawienie inwestora. Jednak rzadko efekt jest równie dobry, daną okazję trzeba umieć wykorzystać, tutaj nie było z tym najmniejszego problemu. Żałuję że nie udało mi się dotychczas zrobić żadnych zdjęć wewnętrznych przestrzeni wspólnych, reprezentacyjnych korytarzy, holi etc. Na wizualizacjach zapowiadały się rewelacyjnie, nawet lepiej niż to co z zewnątrz. Kolejnym niewątpliwym atutem są doskonałe widoki z wyższych części, całe Śródmieście u stóp, z widocznym coraz gęstszym "city”, ponad monumentalnym Muranowem, z malowniczymi dachami Starówki i coraz atrakcyjniejszą Wolą po bokach.

Całość okolona przyziemiami usługowymi, zapowiada się na żywy fragment miasta. Gdybym miał się do czegoś przyczepić, to ulico-parking wewnętrzny ze szlabanem i pokryty kostką downa pomiędzy Trio, a sąsiednim, jeszcze do końca nie powstałym Murano. Prosi się tam o normalną ulicę, z przebiciem między Stawkami a obecnymi zjazdami z wiaduktu przy Dw. Gdańskim (układ docelowo będzie trochę zmieniony). Tylko to już bardziej tematyka planowania miejskiego. Kończąc i nie przynudzając zbytnio, jak w niektórych poprzednich (a pewnie i następnych) wpisach, powiem tylko że serce rośnie gdy się patrzy na takie inwestycje, a rośnie jeszcze bardziej gdy obok powstają co najmniej równie dobre – które prędzej lub później tutaj zawitają.


Name:

Komentarze: